• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ortaokulfenbilimleri/
  • https://twitter.com/ortaokulfen
SINAVLAR
FEN BULMACA
E-Uygulamalar


5.SINIF CANLILAR DÜNYASI

Canlılar Dünyası

Canlılara denizlerde, ormanda, çölde her yerde rastlanır. Dünyada 10 milyon canlı çeşidi yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu gün bilinen bu canlılardan ancak 1,5 milyon canlıdır. Bu canlıların özellikleri birbirinden farklıdır. Bu canlıları bilim adamları daha iyi tanıyabilmek için sınıflandırmışlardır. Canlıları sınıflandırmak için benzer özeliklerine bakılmıştır. Bu özellikler beslenme, hareket, üreme vb özelliklerdir.

Canlılar, mikroskobik canlılar, mantarlar, bitkiler, hayvanlar olarak sınıflandırılmıştır.

1.Mikroskobik Canlılar

Mikroskoplar çok küçük varlıkları incelemeye yarayan aletlerdir. Gözle göremediğimiz varlıkları mikroskop yardımıyla görebiliriz.

Gözle görülemeyip mikroskopla görebildiğimiz canlılara mikroskobik canlı denir. Bu canlılarda diğer canlılar gibi hareket eder, ürer, beslenir, büyür, solunum ve boşaltım yapar. Bu canlılardan bazıları besinlerimizin bozulmasına, çürümesine neden olmaktadır. Mikroskobik canlılar hava, su ve toprakta bulunabilirler. Çeşitli hastalıklara neden olabilirler. Mikroskobik canlılara paramesyum, amip, öglena ve bakteri örnek verilebilir.

Hamurun mayalanması, sütün peynire, yoğurda dönüşmesi mikroskobik canlılar ile olur. Turşu yapımında mikroskobik canlılar sayesinde olmaktadır. Bakteriler sütün peynire ve yoğurda dönüşmesini sağlamaktadır. Bu şekilde bakteriler bize yarar sağlamış olur. Bu tip bakterilere yararlı bakteri denilmektedir. Aynı şekilde üzümden sirke yapılması da yararlı bakteriler sayesinde olmaktadır. Baklagiller dediğimiz fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi gibi bitkilerin köklerinde bakteriler yaşamaktadır. Bu bakteriler bitkinin havada bulunan azotu kullanmasını sağlamaktadırlar.

Bakteriler bizi olumsuz yönde de etkileyebilmektedirler. Verem, tifo, gibi çeşitli hastalıklar neden olmaktadırlar. Bu bakteriler vücudumuza ağız yoluyla veya açık yaralardan girebilmektedirler. Bu nedenle bir yerimiz yaralandığında burası alkol veya tentürdiyot ile dezenfekte edilerek temizlenmektedir. Ellerimizi yemeklerden önce ve sonra mutlaka yıkamalıyız.

2.Mantarlar

Mantarlar bitki değildirler. Çünkü bitkiler gibi yaprakları çiçekleri yoktur. Besin üretmezler. Mantarlar ılık, nemli, karanlık ve besin bakımından zengin olan yerlerde yaşarlar. Uzun süre açıkta kalan bir yemeğin, meyvenin üzerinde veya ekmeğin üzerinde mantarlar çoğalabilir. Bunlar küf mantarlarıdır. Bazı mantarlar yiyecek olarak tüketilebilir. Bunlar şapkalı mantarlardır. Ancak bunların zehirli olanları da vardır. Bu nedenle ne olduğunu bilmediğimiz mantarları yememeliyiz.

Bazı mantarlarda hamurun mayalanarak ekmek, kek ve pooça yapılmasını sağlarlar. Bunlar maya mantarlarıdır. Bazı mantarlar ise hastalık yapabilir.

3.Bitkiler

Bahçemizde, evimizde, sınıfımızda bitkileri görebiliriz. Bitkilerin her yerde yetişen çeşitleri bulunabilir. Bazı bitkilerin çiçekleri yoktur böyle bitkilere çiçeksiz bitkiler denir. Kara yosunu, eğrelti otu, atkuyruğu, ciğer otu çiçeksiz bitkilere örnektir.

Bazı bitkilerin ise çiçekleri vardır. Bu bitkilere çiçekli bitkiler denir. Papatya, menekşe, nilüfer çiçekli bitkilere örnektir.

4.Hayvanlar

Hayvanlar omurgalarının bulunup bulunmamasına göre sınıflandırılır. Omurgası bulunanlara omurgalı hayvanlar, bulunmayanlara ise omurgasız hayvanlar denir.

Omurgalı hayvanlar kendi içinde balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler diye beş farklı grupta sınıflandırılırlar.

4.1.Balıklar

Balıklar suda yaşar ve solungaçları ile solunum yaparlar. Genellikle yumurtayla çoğalırlar. Yüzgeçleriyle hareket ederler. Vücutları pullarla kaplıdır.

4.2. Kurbağalar

Kurbağalar iki yaşamlı canlılardır. Yumurtadan çıktıkların balık olarak sularda yaşarlar. Büyüyüp geliştikçe bacakları çıkar ve karada da yaşamaya başlarlar. Önce solungaç solunumu yaparlar, karaya çıktıklarında akciğer solunumu yapmaya başlarlar.

4.3.Sürüngenler

Genellikle karada yaşarlar. Nehir ve göllerde yaşayan türleri de vardır. Timsah, kaplumbağa, yılan, kertenkele örnektir. Sert ve pullu bir derileri vardır. Akciğer solunumu yaparlar. Yumurtayla çoğalırlar. Kuluçkaya yatmazlar. Yavru bakımı görülmez.

4.4. Kuşlar

Bülbül, kanarya, kartal, ördek, kaz, muhabbet kuşu kuşlara örnek verilebilir. Akciğer solunu yaparlar. Yumurtayla çoğalırlar. Kuluçkaya yatarlar ve yavruları yumurtadan çıktıktan sonra onlara bakarlar. Vücutları tüylerle kaplıdır. Kanatları uçmalarına yardımcı olur. Deva kuşu, penguen uçamaz.

4.5.Memeliler

Doğurarak çoğalırlar ve yavrularını sütle beslerler. Yavrularını bakımını üstlenirler. Koyun, inek, kedi, köpek, at örnektir. Bazıları otla bazıları etle beslenirler. Hem et hem de otyiyenlerde vardır. Koyun, inek otla, aslan, kaplan çakal, kurt etle beslenir. Ayı, fare gibi memeliler ise hem etle hem de otla beslenirler. Çoğunun kıllarla kaplı vücutları vardır. Akciğer solunumu yaparlar. Yunus, balina suda yaşayan memelilerdir. Yarasalar ise uçabilen memelilerdir.

Omurgasız Hayvanlar

Kelebek, arı, karasinek, karınca, salyangoz, midye, toprak solucanı örnek verilebilir.

SİTE MENÜSÜ
HAVA DURUMU
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar7.36577.3952
Euro8.93578.9715