• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ortaokulfenbilimleri/
  • https://twitter.com/ortaokulfen
SINAVLAR
FEN BULMACA
E-Uygulamalar


6.SINIF SİNDİRİM SİSTEMİ

SİNDİRİM SİSTEMİ

Yediğimiz yiyeceklerden enerji ihtiyacımızı karşılamaktayız. Besinlerin vücudumuzda kullanılabilmesi için sindirilmesi gerekmektedir. Yediğimiz besinlerin kana karışabilecek kadar küçük parçalara ayrılması olayına sindirim denir. Sindirimin gerçekleşmesini sağlayan sisteme sindirim sistemi denir.

Ağız: Besinlerin sindirimi ağızda dişler, dil ve tükürük salgısı ile başlar.

Yutak: Besinlerin ağızdan yemek borusuna geçmesini sağlar. Yutkunma sırasında yutak soluk borusunu kapatır. Besinlerin buraya kaçmasını engeller. Yutakta sindirim gerçekleşmez.

Yemek Borusu: Yaklaşık 25 cm uzunluktadır. Yapısında bulunan kasların kasılıp gevşemesiyle yutaktan gelen besinler mideye iletilir. Sindirim gerçekleşmez.

Mide: Yapısında bulunan kasların yarımıyla besinler bulamaç haline gelir.. Mide öz suyunda bulunan asit besinlerle mideye ulaşan mikroorganizmaların ölmesini sağlar.

İnce Bağırsak: Sindirim sisteminin en uzun organıdır. Yetişkin bir insanda boyu yaklaşık 6-7 metredir. Sindirime yardımcı karaciğer ve pankreasın salgıları buraya gelir. Yağların sindirimi burada başlar. Karbonhidratlar, yağ ve proteinlerin sindirimi burada tamamlanır. Besinler kana geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılmıştır. İnce bağırsağın yapısında bulunan kıvrımlar Sindirimi tamamlanan besinlerin emilerek kana geçmesini sağlar.

Kalın Bağırsak: Uzunluğu yaklaşık 1,5 metredir. Yapısında emilimi sağlayan kıvrımlar bulunmaz. Sindirime uğramayan su, vitamin ve mineraller kalın bağırsaktan kana geçer. Kalın bağırsağı son kısmına anüs denir. Sindirim sonucu oluşan besin atıkları buradan dışarı atılır.

Sindirim Çeşitleri:

1.Fiziksel Sindirim

Enzim kullanılmadan besinlerin küçük parçalara ayrıldığı sindirimdir. Ağızda, midede ve ince bağırsakta yağların fiziksel sindirimi gerçekleşir.

2.Kimyasal Sindirim

Besinlerin enzim ve su yardımı ile küçük parçalara ayrılmasıdır. Besinler bu sindirim sayesinde yapı taşlarına ayrılır.

Ağızda: Tükürük içindeki enzimler yardımı ile karbonhidratların kimyasal sindirimi gerçekleşir.

Midede: Mide öz suyu içindeki enzimlerin yardımı ile proteinlerin kimyasal sindirimi gerçekleşir.

İnce bağırsakta: Pankreastan gelen pankreas özsuyu yardımı ile karbonhidratlar, yağ ve proteinlerin kimyasal sindirimi gerçekleşir.

Sindirime Yardımcı Organlar

1.Karaciğer: Safra denilen bir sıvı salgılayarak ince bağırsağa gönderir. Bu sıvı yağların fiziksel sindirimini yapar. Deriden sonra en büyük organımız karaciğerdir. Kendini yenileyebilir.

2.Pankreas: Pankreas öz suyu denilen bir sıvı salgılayarak ince bağırsağa gönderir. Bu sıvı karbonhidratların, proteinlerin ve yağların kimyasal sindirimine yardımcı olur.

SİTE MENÜSÜ
HAVA DURUMU
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar8.26368.2967
Euro9.95069.9905