• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ortaokulfenbilimleri/
  • https://twitter.com/ortaokulfen
Sınavlar
Fen Bulmaca
E-Uygulamalar


Belirli Günler ve Haftalar

7.Sınıf Mayoz

Mayoz Bölünme

Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda üreme hücrelerinin oluşumunu sağlayan özel bir bölünme şeklidir.  Mayoz geçirecek hücreler mutlaka 2n kromozomlu olmalıdır. Üreme organlarındaki eşey ana hücreleri mayoz bölünme geçirerek eşey hücrelerini oluşturur. Mayoz bölünme bir hücrenin arka arkaya iki defa bölünmesiyle gerçekleşir ve sonuçta 4 yeni hücre oluşur.

Mayoz bölünme mayoz 1 ve mayoz 2 olmak üzere 2 aşamada gerçekleşir.

Mayoz 1`de DNA kendini eşler ve kısalıp kalınlaşarak kromozomlar oluşturur. Homolog kromozomlar yan yana gelerek tetrat adı verilen yapıları oluşturur. Bu sırada kromatitlerin birbirine temas ettiği noktalarda parça değişimi meydana gelir. Bu parça değişimi kardeş olmayan kromatitler arasındadır. Parça değişimi mayoz bölünmenin en önemli olaylarından biridir. Parça değişimi sayesinde birbirinden farklı özelliğe sahip hücrenin oluşumu ve daha fazla Kalıtsal çeşitlilik sağlanır. Mayoz 1`de parça değişimi gerçekleştikten sonra kromozomlar hücrenin ekvatora düzlemine ikişerli sıra halinde dizilir. ikişerli sıra halindeki karşılıklı kromozomlara homolog kromozomlar denir. Homolog kromozomlar karşılıklı kutuplara çekilerek birbirinden ayrılır. Bu şekilde mayoz 1`deki çekirdek bölünmesi gerçekleşmiş olur. Daha sonra sitoplazma bölünmesi gerçekleşerek mayoz 1 tamamlanır ve n kromozomlu iki hücre oluşmuş olur. Kromozom sayısı mayoz 1`de 2n`den n`ye  inmiş olur.

Mayoz 2 normal bir mitoz gibi gibi gerçekleşir hazırlık aşaması olmadığı için DNA eşlemesi olmaz, sadece sentrozom eşlenmesi olur. Mayoz 2 mitoz bölünmeye benzer şekilde gerçekleşir. Mayoz 2 de kardeş kromatitler birbirinden ayrılır mayoz 2 tamamlandığında birbirinden farklı dört hücre oluşmuş olur

Site Menüsü
Haberler
Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 30° 14°
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054