• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ortaokulfenbilimleri/
  • https://twitter.com/ortaokulfen
SINAVLAR
FEN BULMACA
E-Uygulamalar


7.SINIF MAYOZ

Mayoz Bölünme

Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda üreme hücrelerinin oluşumunu sağlayan özel bir bölünme şeklidir.  Mayoz geçirecek hücreler mutlaka 2n kromozomlu olmalıdır. Üreme organlarındaki eşey ana hücreleri mayoz bölünme geçirerek eşey hücrelerini oluşturur. Mayoz bölünme bir hücrenin arka arkaya iki defa bölünmesiyle gerçekleşir ve sonuçta 4 yeni hücre oluşur.

Mayoz bölünme mayoz 1 ve mayoz 2 olmak üzere 2 aşamada gerçekleşir.

Mayoz 1`de DNA kendini eşler ve kısalıp kalınlaşarak kromozomlar oluşturur. Homolog kromozomlar yan yana gelerek tetrat adı verilen yapıları oluşturur. Bu sırada kromatitlerin birbirine temas ettiği noktalarda parça değişimi meydana gelir. Bu parça değişimi kardeş olmayan kromatitler arasındadır. Parça değişimi mayoz bölünmenin en önemli olaylarından biridir. Parça değişimi sayesinde birbirinden farklı özelliğe sahip hücrenin oluşumu ve daha fazla Kalıtsal çeşitlilik sağlanır. Mayoz 1`de parça değişimi gerçekleştikten sonra kromozomlar hücrenin ekvatora düzlemine ikişerli sıra halinde dizilir. ikişerli sıra halindeki karşılıklı kromozomlara homolog kromozomlar denir. Homolog kromozomlar karşılıklı kutuplara çekilerek birbirinden ayrılır. Bu şekilde mayoz 1`deki çekirdek bölünmesi gerçekleşmiş olur. Daha sonra sitoplazma bölünmesi gerçekleşerek mayoz 1 tamamlanır ve n kromozomlu iki hücre oluşmuş olur. Kromozom sayısı mayoz 1`de 2n`den n`ye  inmiş olur.

Mayoz 2 normal bir mitoz gibi gibi gerçekleşir hazırlık aşaması olmadığı için DNA eşlemesi olmaz, sadece sentrozom eşlenmesi olur. Mayoz 2 mitoz bölünmeye benzer şekilde gerçekleşir. Mayoz 2 de kardeş kromatitler birbirinden ayrılır mayoz 2 tamamlandığında birbirinden farklı dört hücre oluşmuş olur

SİTE MENÜSÜ
HAVA DURUMU
SAAT
TAKVİM
DÖVİZ BİLGİLERİ
AlışSatış
Dolar8.26368.2967
Euro9.95069.9905